Автор: Костионова Марина Юрьевна Должность: преподаватель английского языка Учебное заведение: ГБПОУ "ВМТ" Населённый пункт: г. Владикавказ Наименование материала: методическая разработка Тема: Исчисляемые и неисчисляемые существительные Раздел: среднее профессиональное
Открытый урок на тему
«Исчисляемые и неисчисляемые существительные»/
«Countable and Uncountable nouns»
План урока по английскому языку на 1 курсе
II полугодие Урок № 48
Группа № 22
Ссылки:
Учебник Planet of English. Безкоровайная Г.Т., Соколова Н.И.; Интернет
ресурсы
Цели урока:
1.
Формировать и развивать навык говорения, чтения, аудирования и
письма.
2.
Развивать коммуникативные навыки через сеть речевых упражнений.
3.
Воспитывать положительную мотивацию к учебному труду.
Задачи:
1.
Активизировать лексику по теме «Еда».
2.
Познакомить
с
понятием
исчисляемые
и
н е и сч и с л я е м ы е
существительные
и
обеспечить
их
первичную
отработку
в
серии
языковых и речевых упражнений. Обучать чтению текстов, содержащих
некоторое
количество
незнакомых
слов с
полным
пониманием
прочитанного.
3.
Ознакомление с употреблением местоимений “much, many”, a lot of .
Результаты обучения для учащихся
1 . знают и применяют 18 слов по теме “Food”
2.различают исчисляемые и неисчисляемые имена существительные
3.умеют правильно употреблять a lot of ,“much,many” с исчисляемыми и
неисчисляемыми существительными в вопросительных и отрицательных
предложениях.
1
ХОД УРОКА
I.
Organization part
II.
Phonetic drill:
Repeat after me (появляется перевод слова по щелчку); Ex. 6, p. 86
[i:] – meal, cream, sweet
[əʊ] – roll, sociable sort of thing, roast
[ɔ] – porridge, corn flakes, boiled
[ɑː] – marmalade,
[ʌ ] – buttered, mutton chop, nut
[æ] – ham,
[i] – pickles, chips, biscuit
[ɪə] – light beer
Translation
meal – еда, прием пищи
roll – маленькая круглая булочка
porridge – овсяная каша на молоке
corn flakes – кукурузные хлопья
cream – сливки
marmalade – апельсиновый джем
buttered – намазанный маслом
boiled – вареный
ham – ветчина
pickles – маринованные овощи
mutton chop – отбивная из баранины
chips – жаренный картофель
biscuit – печенье
light beer – светлое пиво
sociable sort of thing – мероприятие для общения
roast – жареный (в духовке, на огне)
sweet – сладкое, десерт
2
nut – орех
III.
Grammar part:
3.1 Introduction with grammar:
Исчисляемые существительные — те существительные, которые можно
пересчитать
по
штукам
(две
чашки,
три
книжки,
тысяча
человек).
Неисчисляемые существительные могут иметь как единственное, так и
множественное число . one cup — одна чашка, five cups — пять чашек.
Неисчисляемые — существительные, которые посчитать нельзя (вода,
любовь, деньги). То есть это те существительные, перед которыми нельзя
поставить цифру, обозначающую их количество. Например нельзя сказать:
пять любовей, восемь воды, десять деньги. Чаще всего к неисчисляемым
существительным
относятся абстрактные понятия, сыпучие вещества и
жидкости .
Неисчисляемые
существительные
имеют
форму
только
единственного
числа,
даже
если
переводятся
на
русский
язык
во
множественном числе. Например: money — деньги, hair — волосы.
Правила
употребления
словосочетаний
с
исчисляемыми
и
неисчисляемыми существительными
УПОТРЕБЛЕНИЕ МЕСТОИМЕНИЙ С СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫМИ
С НЕИСЧИСЛЯЕМЫМИ
С ИСЧИСЛЯЕМЫМИ
ПЕРЕВОД
much
many
много
little
few
мало
a little
a few
немного
3
3.2 Fill in the gaps with much, many, a little, little, a few, few.
1.
There are …. boys in our group and …. girls.
2.
We are thirsty! –It’s a problem! There is a …. water.
3.
There is …. cheese in the fridge. It’s not enough for the salad.
4.
There are ….people at the stadium. – Because it has been raining all day.
5.
There isn’t …. snow in the yard.
6.
There is ….food in the kitchen .We can’t feed our guests.
7.
This disc has only…. good songs. I don’t want to buy it.
8.
My younger brother likes to go to kindergarten. There are …. toys there.
9.
There is …. furniture in my parent’s bedroom: a bed, built-in wardrobe
and two bedside tables.
10. I want to knit a short jacket. I don’t need …. wool yarn for it .
(при нажатии на нужный ответ горит зеленый свет)
IV.
Development of reading and translating habits
IV.1
Read the text 7 p. 87 «British Meals»
British Meals
Alexander already has some ideas about typical British food. The
usual
meals
are
breakfast,
lunch,
tea
and
dinner.
Breakfast
is
generally a bigger meal than they have on the Continent, though some
English people like “continental” breakfast of rolls and butter and
4
coffee. But the usual English breakfast is porridge or corn flakes with
milk
or cream
and sugar,
bacon and eggs,
marmalade (made from
oranges) with buttered toast, and tea or coffee. For a change you can
have a boiled egg, cold ham or perhaps fish.
The generally have lunch about one o’clock. The businessman
in London usually finds it impossible to come home for lunch, and so
he goes to a café or restaurant; but if they can make it home for lunch,
they
have cold meat (left over probably from yesterday’s dinner),
potatoes,
salad,
and pickles,
with
a pudding
o r fruit
to
follow.
Sometimes we have a mutton chop, or steak and chips, followed by
biscuits and cheese, and some people like a glass of light beer with
lunch.
Afternoon tea you can hardly call a meal, but it a sociable sort
of thing, as friends often come in then for a chat while they have their
cup of tea, cake or biscuits.
In some houses dinner is the biggest meal of the day. They
begin
with soup,
followed
by fish,
roast
chicken,
potatoes
and
vegetables, a sweet, fruit and nuts, coffee. But in great many English
homes we make the midday meal the chief one of the day, and in the
evening we have simple dinner – an omelette, or sausages, sometimes
bacon and eggs sometimes just bread and cheese, a cup of coffee or
cocoa and fruit.
IV.2
Find out the words from the text
breakfast
lunch
tea
dinner
IV.3
Fill in the table (студенты сами записывают слова в таблицу)
meat
vegetable
s
dairy
cereals
drinks
dessert
others
5
V.
Render the grammar material
Fill in the gaps with is or are
Структура there is используется перед неисчисляемыми сущ., и
сущ. в единственном числе . Структура there
are используется перед исчисляемыми существительными во
множественном числе.
Ex.15, p. 90
1.
The news….very sad.
2.
His knowledge of this subject….very deep
3.
There …. an apricot and two peaches on the plate.
4.
Where …. my shoe?
5.
There …. several oranges and slice of lemon in the fridge.
6.
Their advice …. good to follow.
7.
My cat’s hair …. orange.
8.
…. the furniture in your flat new?
9.
There …. plenty of apples in the garden this year.
10.There …. not any sugar in the sugar bowl.
VI.
Homework 6 слайд
Ex. 16, p. 90
Lexical material from page 87.
6