Напоминание

"Готовим вкусно"


Автор: Разохотская Мария Валерьевна
Должность: преподаватель английского языка
Учебное заведение: ГПОУ "Анжеро - Судженский политехнический колледж"
Населённый пункт: Анжеро - Судженск, Кемеровская область
Наименование материала: Методическая разработка открытого урока
Тема: "Готовим вкусно"
Раздел: среднее профессиональное





Назад





МЕТОДИЧЕСКАЯРАЗРАБОТКА
Открытого урока по теме «готовим вкусно»
Департамент образования и науки Кемеровской области государственное профессиональное образовательное учреждение «Анжеро-Судженский политехнический колледж» Разохотская М.В.
Открытый урок

«готовим вкусно»

МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА
Для студентов группы 35, 1 курса Код профессии: 260807.01 Повар, кондитер г. Анжеро-Судженск 2016
РАССМОТРЕНО на заседании МК общеобразовательных дисциплин Протокол №___ от «___» ___________ 20__ г. Председатель МК ________________ Е.Л. Соколова РЕКОМЕНДОВАНО к использованию в воспитательно- образовательном процессе Заместитель директора по УР ________________ Н.В. Михеева М.В. Разохотская Открытый урок по теме «Готовим вкусно». Методическая разработка для студентов группы 35, 1 курса, код профессии: 260807.01 Повар, кондитер – Анжеро-Судженск: АСПК, 2016 г. 13 с. Методическая разработка предназначена для организации работы студентов на уроках с профессиональной направленностью. Анжеро-Судженский политехнический колледж, 2016 3

СОДЕРЖАНИЕ
Введение 1 Технологическая карта занятия «Готовим вкусно» 2 Приложения к уроку 1

ВВЕДЕНИЕ
В современных условиях цель преподавательского коллектива учебного заведения – подготовка грамотного, мобильного специалиста. В процессе обучения студенты получают знания по дисциплине «Английский язык», предусмотренные учебным планом. Очень важно, чтобы они учились с интересом, относились с уважением к культуре и традициям страны изучаемого языка, знали национальные праздники. Этому способствует слияние в единую систему аудиторной работы и внеаудиторных мероприятий. Кроме того, обучение в системе ПО подразумевает проведение уроков с использованием профессиональной лексики. Это позволяет студентам более свободно понимать материал аутентичных текстов на иностранном языке по выбранной специальности, развитию лексической догадки и социокультурного взаимодействия
Цель урока:
Совершенствование лексических навыков, навыков говорения и поискового чтения
Основные задачи:
 Образовательные  - введение новых лексических единиц по теме и правил чтения;  - развитие признаков и навыков извлечения интересующей информации.  Развивающие  Развитие лингвистической и социокультурной компетенции;  - развитие умения делать сообщение;  - развитие умения выделять основные факты, выборочно понимать необходимую информацию из текста.  Воспитательные  Формирование понимания употребления этикетных норм английского языка в речи;  воспитание уважительного отношения к стране изучаемого языка и собеседнику;  воспитание толерантного отношения к мнению других студентов и преподавателя.
Используемое оборудование

Раздаточный

материал,

учебная

доска,

мультимедийный

проектор,

учебники
Тимофеев, В.Г., Вильнер, А.Б., Колесникова, И.Л. Английский язык «Up & Up» [Текст]: Учебник английского языка для 10 класса / под ред. В.Г. Тимофеева. – Москва: Издательский центр «Академия», 2009. – 136 с.: ил.
Краткое описание:
В течении урока студентам предлагается рассмотреть русскую кухню, ее историю, основные традиционные блюда русской кухни, рецептуру блюд. 2

Ход урока:

Организационный момент:

1.1. Приветствие.
Good afternoon, students.
1.2. Организация внимания студентов –
Can you help me? Who is absent today?
1.3. Сообщение темы, плана занятия и постановка цели
: Today, we’ll speak about Russian cuisine, Its traditions.
Основная часть мероприятия:
2. Актуализация знаний (повторение ранее изученного материала) 2.1. Речевая разминка Peter Piper picked a pack of pickled peppers. A pick of pickled peppers Peter Piper picked 2.2. Фронтальный опрос 2.2.1. Решение кулинарных примеров 2.2.2. Работа с анаграммами 3. Введение новых лексических единиц 3.1. Просмотр ролика про традиции русской кухни 3.2. Работа с учебником. Стр. 40 упр 37 4. Закрепление и систематизация знаний 4. 1. Чтение текста 4.2. Выполнение заданий по тексту 4.3. Работа с рецептурой русских блюд (составление рецепта)
Подведение итогов
Подведение итогов урока, записывание домашнего задания. 3
Приложение 1 Презентация к уроку 4
Приложение 2 Текст к занятию
Features of Russian cuisine
Despite all the changes brought about by foreign cooks, the basis of Russian cuisine was untouched for centuries. It has managed to preserve the most characteristic national traits - an abundance of food, a variety of snack, love to eat bread, pancakes, cakes, cereals, originality of first liquid cold and hot dishes, a variety of fish and mushroom at table, widely used pickles, vegetables and mushrooms, plenty of holiday and a sweet table with his jams, biscuits, cakes, pies and so on. Traditional lunch in Russia consists of three courses. The first - a soup of meat and vegetables and cereals (borscht, solyanka or schi), the second - fish or meat with a side dish (rice, buckwheat, potatoes, pasta, stewed cabbage), the third - a drink: juice, kissels, kvass. As a snack, often eating pancakes with caviar, herring "under a fur coat", pickles, sauerkraut, pickled vegetables, a salad of tomatoes and cucumbers with sour cream. Also, eat pies with cabbage, minced meat or potatoes. Bread is always at the head table during the meal. In the old days, each meal had a certain hour. Especially strictly observed at lunch and dinner. The whole family gathered around the table, where all had their place. At the head of the table sat the owner of the house, he is the first to sit down at the table, followed by all the other members of the household. Before each diner put a spoon and bread. Liquid hot meals are usually served in a large bowl total for the whole family. The owner of the house saw to it that everyone was eating, not overtaking the other. Solid, boiled, baked, fried foods and foods (meat, fish, etc.) were served sliced pieces on a large platter general. Chunks taken arms (until the forks). Plates replaced large chunks of bread. Guests put on them, as on a plate, solid food, pieces of meat, fish and others. In the afternoon these "bread dish is usually eaten. Rules of conduct at the table were quite strict: it was impossible to knock or scrape with a spoon on the bowl, throw food leftovers on the floor, talking loudly, laughing. Before you sit down at the table, everyone had to cross. All this once again confirms the respect and even reverence, which the Russian people have experienced in relation to the daily bread. Russian has always distinguished the exceptional hospitality. Even in ancient times the table in the house was covered with a white cloth, on which were placed the bread and salt. This meant that the house always welcome. 5

Unknown words
national traits – национальные черты abundance of food –обилие еды liquid cold and hot dishes – жидкие холодные и горячие блюда cereal - крупа caviar – икра large bowl – большая миска chunk – ломоть hospitality – гостеприимство snack - закуска 6

1. Find the end or the beginning:
1. ………………… cuisine was untouched for centuries. 2. The first - a soup of meat and vegetables and cereals (borscht, solyanka or schi) …. 3. As a snack, often eating pancakes with caviar, herring "under a fur coat", pickles, sauerkraut, …….. 4 …..all had their place. 5. ….. are usually served in a ….. 6. Rules of conduct at the table were quite strict: 7. ….. the exceptional hospitality. 8. This meant that the house …..
2. True or false
1. Russian cuisine was untouched for centuries. 2. Traditional lunch in Russia consists of four courses. 3. The first - a soup of meat and vegetables and 4. The second - fish or meat with a side dish (rice, buckwheat, potatoes, pasta, stewed cabbage) 5. The third – sweets and fresh fruits and vegetables. 6. Bread is always at the head table during the meal. 7. In the old days people ate as they wanted to. 8. Before each diner put a fork and cakes. 9. Chunks taken arms (until the forks). 10. Russian has always distinguished the exceptional hospitality.
3. Answer the questions
1. How many courses had traditional Russian lunch? 2. What was the first course? 7
3. What was the second course? 4. What was the third course? 5. What were the snacks? 6. Why do people lay white cloth and put salt and bread on the table? 8
Приложение 3 Рецептура к уроку To make a paste mix the yeast, milk, flour and sugar and egg yolk together in a large bowl. Whisk the egg whites in a separate bowl until they form stiff peaks, then put them into the paste. Cover the bowl and set aside at room temperature for 20 — 30 minutes. Heat a frying pan until medium hot, add a little vegetable oil and middle ladle of this mixture Cook them first on one side until golden-brown then turn it over and bake the other side then put blini onto a large flat plate and grease it with butter. Repeat with the remaining batter and keep them warm until ready to serve. Take a few large potatoes, egg, salt and pepper to taste Raw potatoes grate and carefully press it on resulting juice Add the resulting mass egg, salt and pepper to taste. Mix thoroughly. Heat the oil in a frying pan Form the resulting mass into small cakes and fry in a pan until golden crust 9
Boil the potatoes, peel it Cut into cubes cucumber, boiled potatoes, sausage or meat, eggs, fresh herbs Put the resulting mass into a large bowl. Add brew Add salt and sour cream to taste 10


В раздел образования