Автор: Кислицына Нина Михайловна Должность: учитель английского языка Учебное заведение: МОАУ СОШ с.Томское Населённый пункт: Амурская область, Серышевский район,с.Томское Наименование материала: методическая разработка Тема: урок по теме "Исчезающие животные" Раздел: среднее образование
Разработка урока по английскому языку для 6 класса
к УМК М.З. Биболетовой по теме “ Endangered animals” «Исчезающие животные»
Тип урока: комбинированный
Учебник: Еnjoy English
Оборудование: мульти медиа, презентация, МР3, карточки
Цель - совершенствование коммуникативных умений в говорении, аудировании, чтении и
письме на английском языке с учетом речевых возможностей, потребностей и интересов
школьников среднего звена
Задачи:
практические:
1)совершенствовать речевые компетенции чтения и говорения с новыми лексическими
единицами;
2) тренировать фонетические навыки.
образовательные:
учить обучающихся уметь сравнивать, обобщать, делать выводы.
развивающие:
1)способствовать развитию коммуникативных навыков сотрудничества с другими
учащимися.
2)совершенствовать навыки чтения и говорения.
3)развивать речевые компетенции на основе аутентичного материала.
воспитательные:
1)воспитывать толерантное отношение друг к другу.
2)прививать любовь и уважение к животным.
Планируемый результат
Предметные:
-Знать лексические единицы по теме «Speaking about animals»;
-Уметь использовать языковой материал для продуктивной и репродуктивной речевой
деятельности.
Личностные: формирование коммуникативной компетенции в межкультурной
коммуникации;
Метапредметные: умение осознанно использовать речевые средства в соответствии с
задачей коммуникации для выражения своих чувств, мыслей.
Этапы урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Формируемые УУД
I
.НАЧАЛО
УРОКА.
1.Приветствие.
Организационный
момент.
Определение
настроения
учащегося.
T. - Good morning.
I am glad to see you.
- How are you today?
I’m glad to hear that.
The weather is pleasant today,
isn’t it?
I’d like to ask you a question.
Are you ready for the lesson?
Is he/she ready?
I see.
Who is on duty today?
Thanks. Let’s start our lesson.
- Good morning. Glad to see
you too.
P1:I am OK, thanks.
P2: I’m fine , thank you.
Oh, yes, I agree with you. It’s
rather warm.
You are welcome. What would
you like to ask us about?
CL: Yes, we are
P1 : Yes , I am
Yes, he/she is.
P: I am on duty today. Today is
the 26
th
of November. It is
Wednesday. It is autumn.
Autumn months are
September, October,
November. November is the
last autumn month. The
weather in autumn is sunny,
cloudy, windy, rainy, snowy.
The weather today is sunny,
cold, snowy. All are present
today.
Личностные
- принятие своей роли
ученика,
соблюдение
определенных
правил
поведения.
Коммуникативные:
-умение
слушать
и
вступать в диалог
Регулятивные
- формирование
волевой
саморегуляции,
умение настроить
себя на работу,
контролировать свою
готовность к уроку.
2.Мотивация
Slide1
I have got a very beautiful picture
for you. What can you see on the
picture?
P: I can see a river, a forest,
maintains,
the
blue
s k y,
grass…
Коммуникативные:
-умение
слушать
и
вступать
в
разговор,
определять тему урока
3. Вызов
Something is wrong with the
picture. What is it? ( Can we see
animals?)
P: We can’t see any animals on
it.
4.Oпределение
учащимися темы
урока.
Slide2
Well. Could you tell me, what are
we going to speak about today?
What animals are we going to
speak about?
Is it the new theme?
P: We are going to speak about
animals.
P: I think endangered animals.
P: Yes, certainly.
5.Целеполагание
Slide3
Very many animals are
endangered.
To discuss this problem what are
we going to do?
I believe, it’s high time to discuss
the problems and ways of solving
them.
–
Kate,
I’d
like
to
ask
you
a
question.
-Do you like animals?
-– Have you got a pet at home?
P:We are going to learn new
w o r d s
(
t o
l e a r n
n e w
information,
to
read
some
texts, to make up dialogues, to
learn
new
words,
to
discuss
questions,
to
do
w r i t t e n
exercises, to listen to teacher)
P:
You
are
welcome.
What
would like to ask me about?
P: Yes, I do.
P: Yes, I have. I have got a cat.
P: No, I haven’t. But I would
like to keep a dog as a pet.
Регулятивные:
-
умение
выделить
цели урока
II. ОСНОВНОЙ
ЭТАП
Регулятивные:
- оценка своей работы
6.Осмысление.
Cards
Slide 4
7.Фонетическая
разминка.
Совершенствовани
е
произносительных
навыков.
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
8.Динамическая
пауза
What pet would you like to have?
Make up dialogues about the pets
you keep at home
Check your score
Ex.33p. 55 Listen and repeat
My Dream
I love all kinds of animals
Dogs and cats and rabbits
I love all kinds of animals
Despite their little habits.
If I had tons of money
Do you know what I would do?
I would buy lots of animals
And have my own zoo.
But they wouldn’t be in cages,
They would be free to run around.
And there is one thing they could
feel
And that is safe and sound.
Read, please
Check your score
Where do wild animals live
?
Look! Where else can they live?
(wild park)
Do the animals live free in safari
parks?
What animals can you see in the
Zoo?
Do you go to the Zoo?
Can we feed animals there? Why?
Игра Imagine. Look at me – this
is my crocodile – can you see it?
What can you say about it? (игра
на
развитие
воображения
и
контроль усвоения лексики по
теме
–
учитель
п е р е д а ё т
воображаемого
животного
ученику,
тот
в
свою
очередь
произносит одно предложение,
описывающее этого животного:
ц в е т,
р а зм е р ,
п р и в ы ч к и ,
предпочтения в еде.)
P: I would like to have a parrot
P1→ P2
Проверяют по слайду
Учащийся повторяет:
I love all kinds of animals
Dogs and cats and rabbits
I love all kinds of animals
Despite their little habits.
If I had tons of money
Do you know what I would
do?
I would buy lots of animals
And have my own zoo.
But they wouldn’t be in cages,
They
would
be
free
to
run
around.
And
there
is
one
thing
they
could feel
And that is safe and sound
Проверяют по слайду
Рис животного в лесу, реке,
горе, пустыне, oкеане, море
P: They live in ….
P: It is a wild park or safari
parks.
P; Of course, they do.
P: We can see tigers, lions…
Yes, I do. I go to the Zoo every
summer.
P :
N o ,
w e
c a n ’t .
I t
i s
dangerous.
Сl: Yes, of course.
P1: It is green.
P2: It is so small.
P3: It can bite me.
P4: It likes to eat meat.
P5: It lives in the river.
P6. It can swim.
Познавательные:
- увеличивается
словарный запас
Учебная
деятельность:
- навык
выразительного
чтения
Регулятивные:
- оценка своей работы
8.Повторение и
актуализация ранее
изученных
словосочетаний
Slide 9
Slide 10
Slide 11
Let’s go to the Zoo.
Ex34 p. 56
Describe the picture
Check your score
P: I can see…
The boy/girl is…
The children are..
Making photos
Riding a horse
Eating ice cream
Watching animals
P: I can see…
Проверяют по слайду
Познавательные:
- увеличивается
словарный запас
Коммуникативные
Регулятивные:
- оценка своей работы
– Can animals be our friends?
Can people help animals in
troubles?
Do you agree with Kate?
Let’s read these words and
expressions:
To save endangered animals
Спасти вымирающих
животных
Rare animals-редкие животные
National wildlife parks-
национальные парки дикой
природы
To protect-защищать
Natural habitats-естественная
среда обитания
To plant trees and flowers-
сажать деревья и цветы
To put bird houses and feeders –
развешивать домики и
кормушки
To attract insects-привлекать
насекомых
Cutting down trees-вырубка
деревьев
Harmful-вредный
To pollute-загрязнять
Join an organization-вступить в
организацию
P: Yes, they can. For example,
dogs can help people when
they are in trouble.
P: Of course, they can.
P: Certainly.
T→CL
9.Актуализация.
Обучение
выразительному
чтению на
материале текста
Развитие
коммуникативных
навыков.
Slide 12
Read and say what you can do to
save endangered animals
Ex. 35 p. 56
a) translate some sentences
1.There are plenty of endangered
animals all over the world.
2.Due to national wildlife parks,
zoos and aquariums people have
managed to save some
endangered animals
3.One of the most important
Познавательные:
-самостоятельный
п о и с к и
извлечение
необходимой
информации
Коммуникативные:
- Формирование
умения слушать и
желания общаться.
Регулятивные:
- оценка своей работы
Slide 13
10.
Динамическая
пауза
Slide 14
Slide 15
Slide 16
Slide 17
Slide 18
things is to protect their natural
habitats
4.Plant trees and flowers and put
birds houses and feeders all
around your home
5.Really important way to help is
to join an organization which save
endangered animals
Well done. Very good.
Check your score
You’ve worked hard and I think it
is high time to have a rest. Let’s
rest
Let’s sing together
b) You are in the radio
station.Have speech on the radio
and tell how people help
endangered animals
– Who will be the first to speak?
slide
Check your score
c)– You are good speakers. Do the
next task. Put down true or false
in your cards. You can find the
answer in the text (write)
Put true or false
1.There are plenty of endangered
animals in the world.
2.People cannot save animals in
national wildlife parks, zoos and
aquariums.
3.We can protect the animals’
natural habitats.
4.Cutting down trees is not
harmful for animals.
5.Planting trees and flowers will
attract birds, animals and insects.
6.We can join the organization
which help animals.
Exchange your works
Check your score
Проверяют по слайду
Cl: song
People can…
Protect the natural habitats
Not cut down trees
Plant trees and flowers
Put birds houses.
Put feeders
Attract native birds, animals
Join organization which save
animals
Проверяют по слайду
Проверяют по слайду
Коммуникативные:
-взаимодействие с
учителем
Познавательные:
- нахождение
необходимой
информации
Регулятивные:
- оценка своей работы
и работы
одноклассника.
11. Slide 19
Работа с
кроссвордом.
a)-Let’s see what animals are in
danger. For this you should solve
a crossword. Put down the names
of them in your exercise books
Cl find endangered animals
Уч-ся записывают число в
тетради и делают записи
слов
Познавательные:
самостоятельный
поиск необходимой
лексики, умение
Slide 20
Slide
21
Slide
22
Oзнакомление с
Красной книгой
Российской
Федерации.
Slide
23
Exchange your works
Check your score
b) look and name endangered
animals in our country
Amur region.
crane
Give yourself a mark
Проверяют по слайду
Read the information from
slide
Проверяют по слайду
выделять главное
Регулятивные:
-планирование своей
деятельности по
заданию.
Регулятивные:
- оценка своей работы
и работы
одноклассника
III.
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬН
ЫЙ ЭТАП
Подведение итогов
урока. Рефлексия.
Выставление
оценок
Slide 24
Slide 25
Let’s revise what have we done.
Today we’ve discussed animals
problems.
What are they?
How can we solve the problem?
Have we reached all the subjects ?
What have you done today?
How did you work today?
Give yourself a mark
P: Animals problems are….
P: Ways of solving problems
are…..(protect, feed, do not
pollute, plant, join)
Cl: Yes, of course
Cards
I have learned… today.
I have revise…today.
I have trained… today.
I have read…. today
I have made…today.
I have done… today
I worked hard/little today.
Now I can….
Проверяют по слайду
Личностные:
- осознание важности
учения, важности
данного знания.
Регулятивные:
- оценка своей работы
Познавательные:
- умение делать
выводы
Объяснение
домашнего задания.
Инструктаж
выполнения
домашнего задания.
(дифференциация
по уровню
сложности,
учащиеся
выбирают дорожку
самостоятельно)
Slide 26
Slide 27
Учитель
объясняет
домашнее
задание:
Chose
the
track
of
d o i n g
homework
Slide
At home you can
1. Answer the questions of ex.34p.
56 -“3”
2.Make up questions oex. 12bp.
35W-“4”
3.
Write
an
essay
of
ex.
36p.
56-“5”
quotation « The greatest risk in
our life is doing nothing»
Do something to help endangered
animals and they will never cry:
“Save us!”
Our lesson is over. Thank you.
Goodbye.
Учащиеся записывают
домашнее задание.
Goodbye.
Личностные:
- формирование
понимания
необходимости
выполнения
домашней работы.
Регулятивные:
- сделать выбор в
переводе пословиц
Приложение
The crocodile has shiny teeth that crunch,
crunch, crunch
He keeps them clean and beautiful
And absolutely suitable for lunch,
Lunch, lunch.
Chorus:
The shark and the tiger and the crocodile.
They never, never lose their smile
The shark and the tiger and the crocodile.
They never, never lose their smile
The white shark’s teeth are sharpest in the
sea,
Sea, sea.
He keeps them clean and beautiful
And absolutely suitable for
Eating little fish at tea, tea, tea.
Chorus:
The tiger has enomous teeth that bite,
Bite, bite.
He keeps them clean and beautiful
And absolutely suitable for
Eating up his supper at night, night, night.
Chorus: